Skomplikowane przepisy- coś dla radcy prawnego

ie każdy konflikt prawny musi się skończyć na drodze sądowej, zawsze można dążyć do porozumienia stron, które zazwyczaj wychodzi korzystniej niż długie dochodzenie swoich praw w sądzie. Jak wiadomo sądy mają swoje terminy, często

Skomplikowane przepisy- coś dla radcy prawnego Porady prawne lub usługi takie jak są bardzo potrzebne na rynku lokalnym. Ludzie coraz częściej potrzebują prawników z racji na coraz bardziej niezrozumiałe przepisy.

Ugoda- dobra rzecz

Nie każdy konflikt prawny musi się skończyć na drodze sądowej, zawsze można dążyć do porozumienia stron, które zazwyczaj wychodzi korzystniej niż długie dochodzenie swoich praw w sądzie. Jak wiadomo sądy mają swoje terminy, często dość długie i kierowanie każdej najdrobniejszej sprawy pod sędziowski młotek jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalne. Do tego dochodzą jeszcze niemałe koszty sądowe, które musimy ponieść już od pierwszej rozprawy.

Jeżeli tylko jest najmniejsza szansa na załatwienie sprawy, czy tez konfliktu polubownie to należy to uczynić, co z resztą poleci nam prawie każdy prawnik. Należy pamiętać, że nie każda sprawa nadaje się do sądu, a ewentualne koszty z tym związane mogą znacznie przekroczyć wartość sporu. A dobry prawnik, jeżeli takowego mamy, będzie zazwyczaj się starał sprawę załatwić poza sądem w szybki i bezbolesny sposób.


Co robi mecenas

Mecenas ? we współczesnej polszczyźnie określenie stosowane jako zwrot grzecznościowy w pismach i w przypadku bezpośredniego zwracania się do adwokata, radcy prawnego. Jest to termin zwyczajowy, nie mający umocowania w przepisach prawa. Tytuł ten stosowany jest tylko w Polsce.

Termin ?mecenas? na określenie adwokata możewedług kogo? pochodzić od przydomka (trzeciego członu nazwiska) Gaiusa Cilniusa Maecenasa, przyjaciela Oktawiana Augusta, który do historii przeszedł jako opiekun (mecenas) artystów swojej epoki. Podnosi się, że podobnie jak Gajusz Cilniusz Mecenas nad artystami, współcześni prawnicy sprawują swoistą ?opiekę prawną? nad ludźmi, którzy potrzebują fachowej pomocy w swoich stosunkach prawnych. Pomimo że pomoc, jakiej współcześni prawnicy udzielają swoim klientom, z reguły jest odpłatna, w przeciwieństwie do działalności pierwowzoru, to doniosłość tej dziedziny życia, zwłaszcza w sprawach karnych, ale również cywilnych i podatkowych, gdzie w grę wchodzą istotne interesy majątkowe, rodzinne, spowodowała stosowanie określenia ?mecenas? w znaczeniu ?opiekun?.

Historycy prawa podnoszą, że trudno powiązać przyjaciela Oktawiana z grzecznościowym terminem ?mecenas? używanym w odniesieniu do adwokata. Kazimierz Orzechowski przypomniał, że w XVI stuleciu ówczesnych adwokatów nazywano procuratores mercenarii, czyli ?płatni zastępcy procesowi? i w ten sposób odróżniano ich od ?niezawodowych? zastępców procesowych określanych procuratores. To od zwrotu procuratores mercenarii miał powstać termin ?mecenas?, poprzez stopniową eliminację pierwszego członu i głoski ?r? w drugim wyrazie. Występował on już w XVIII stuleciu, a upowszechnił się w wieku XIX.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenas_(prawnik)


Wikipedia o prawie cywilnym

Prawo cywilne (łac. ius civile) ? gałąź prawa obejmująca zespół norm prawnych regulujących stosunki między podmiotami prawa prywatnego, stanowiąca zarazem trzon prawa prywatnego.

Normy prawa cywilnego wyróżniają się spośród innych norm prawnych tym, że regulują stosunki między autonomicznymi podmiotami. Oznacza to, że nie występuje charakterystyczny dla prawa publicznego stosunek podporządkowania jednego podmiotu innemu podmiotowi. Ze stosunków cywilnoprawnych wynika zasada autonomiczności podmiotów, która oznacza, że samodzielnie kształtują one relacje między sobą. Normy prawa cywilnego wyznaczają tylko ogólne granice autonomii podmiotów uwzględniając interes powszechny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_cywilne