Geodeta w centrum uwagi. Krótko o pracy w geodezji

zację marzeń o posiadaniu własnego domu jednorodzinnego zaczyna od poszukiwania odpowiedniej działki w atrakcyjnej okolicy. Dopiero po zakupie ziemi zaczynamy myśleć o tym, jak powinien wyglądać nasz dom i wyborze projektu uwzględ

Geodeta w centrum uwagi. Krótko o pracy w geodezji Profesjonalne to podstawa, aby w papierach z budowy nie było błędów, które bywają kosztowne. Dzisiaj o geodezji.

Budowa domu ? od czego zacząć?

Większość osób realizację marzeń o posiadaniu własnego domu jednorodzinnego zaczyna od poszukiwania odpowiedniej działki w atrakcyjnej okolicy. Dopiero po zakupie ziemi zaczynamy myśleć o tym, jak powinien wyglądać nasz dom i wyborze projektu uwzględniającego wszystkie potrzeby naszej rodziny.

Zanim jednak przystąpimy do nieco bardziej konkretnych działań, a więc budowy, musimy dopełnić kilku formalności i przede wszystkim zdobyć niezbędne pozwolenia. W tym celu musimy zatrudnić geodetę, który wykona mapę przeznaczoną do celów projektowych ? w przeciwnym razie nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Z usług geodezyjnych trzeba będzie skorzystać również później, np. podczas przenoszenia projektu architekta na działkę, a także w czasie wytyczania przyłączy, albo poprowadzenia nowych sieci.


Czym kierować się podczas wyboru geodety?

Większość osób wie, że geodeta zajmuje się wyznaczaniem i pomiarem terenów, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest on niezbędny również do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Jak znaleźć dobrego fachowca? Przede wszystkim sprawdźmy, czy wybrany przez nas specjalista ma odpowiednie uprawnienia uzyskane po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego. Jest to niezwykle ważne, bo tylko dokumenty przygotowane przez uprawnionego geodetę mają moc prawną.

Zdecydowanie lepiej jest też skorzystać z usług geodezyjnych osoby, która doskonale zna teren. Taki specjalista może wiedzieć np. o przyłączach kanalizacyjnych, których nie ma jeszcze na mapach, bo powstały niedawno, czy poprowadzonych samowolnie przez naszą działkę przewodów instalacyjnych.


Z encyklopedii: Rapidograf

Rapidograf (od nazwy Rapidograph firmy Rotring; nazywany czasami niepoprawnie rapitograf) ? pisak kreślarski w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze (brystolu) lub kalce technicznej. W skład kompletu wchodzi kilka piór kreślących linie o różnej grubości. Standardowo końcówki piór oznacza się różnymi kolorami w zależności od grubości. Zazwyczaj stosowane są grubości: 0,13 (fioletowy); 0,18 (czerwony); 0,25 (biały); 0,35 (żółty); 0,50 (brązowy); 0,70 (niebieski); 1,00 (pomarańczowy) i 1,40 mm (zielony).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rapidograf