
Znaczenie diety dla sportowców
Właściwa dieta odgrywa bardzo ważną dla rozwoju sportowego młodego człowieka. Odpowiednia dieta pomaga także doświadczonemu już sportowcowi w zachowaniu dobrej formy. Dlatego opracowywaniem diet sportowych zajmują się doświadczeni dietetycy oraz całe sztaby osób zajmujące się konkretnym sportowcem.
One także prowadzą monitoring wprowadzonej u sportowca diety i na bieżąco sprawdzają czy pozostaje ona dla niego odpowiednia i nie powinna zostać w żaden sposób zmodyfikowana. Dzięki temu dieta sportowa wprowadzona u początkującego sportowca nie jest dla niego zbyt rygorystyczna i nie zniechęca do podążania drogą sportowego rozwoju, a dieta stosowana u starszych sportowców może być wspomagana odpowiednimi odżywkami.
Superfood - wyjaśnienie w Wikipedii
Superfood ? termin marketingowy wykorzystywany do określania nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, rzekomo bogatej w składniki odżywcze, których ilość i właściwości mają działać korzystnie na organizm człowieka.
Termin po raz pierwszy został użyty przez Aarona Mossa w czasopiśmie ?Nature Nutrition? w 1998. Określenie to szybko stało się wykorzystywanym hasłem w artykułach, pojawiających się w gazetach i czasopismach, które miały za zadanie poszerzyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz zaleceń dietetycznych. Bardzo szybko pojęcie super żywności zostało wykorzystane przez marketingowców i przemysł spożywczy, tak, aby ich produkty były bardziej atrakcyjne dla klientów
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Superfood
Wikipedia o kreatynie
W latach 90. XX wieku kreatyna zyskała szczególny rozgłos jako naturalny sposób na zwiększenie wyników sportowych i budowanie beztłuszczowej masy ciała. Stwierdzono, że ogólna zawartość kreatyny w mięśniach szkieletowych jest zwiększona po doustnym podaniu suplementów diety, a zawartość ta różni się i zależy od wielu czynników, m.in. od poziomu spożycia węglowodanów, rodzaju aktywności fizycznej i typu włókien mięśniowych. W skutek tego zaczęto stosować kreatynę w charakterze dodatku do suplementów diety stosowanych przed treningiem10. Na rynku dostępne są różne formy kreatyny, m.in. cytrynian, jabłczan, ester etylowy, azotan, chlorowodorek, glukonian, ?-ketoglutaran i orotan
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatyna